Stan zdrowia Słońca20 grudnia 27 minut po północy (czasu UTC), z plamy 2242 nastąpił wybuch klasy X1.8. Plama znajduje się poniżej równika, po prawej stronie Słońca, więc nie zagraża nam bezpośrednie uderzenie, jednak komunikacja radiowa dla mieszkańców Południowego Pacyfiku (w tym Australii) może być zakłócona.

Naukowcy stwierdzili, że obecna aktywność słońca zaczyna się upodabniać do wahań we wczesnych etapach minimum Daltona

Grupa plam 2205 zbliża się do centralnego punku Słońca – a wtedy każdy wyrzut masy koronalnej wystrzeli bezpośrednio w naszym kierunku.

Żyjemy w okresie spokojnego Słońca, lecz to nie oznacza, że nic nam nie zagraża. Plama AR12192 znajduje się w rejonie, z którego rozbłysk może zagrozić Ziemi. Czy tak będzie?

Na tarczy słońca, na tydzień przed Halloween, można było zaobserwować sabat plam słonecznych. Do dzisiaj wywołały od pół tuzina wyrzutów koronalnych, w tym 4 o klasie X. Na szczęście ich celem nie jest Ziemia.

Jak w przesłanym PAP komunikacie poinformowali przedstawiciele konsorcjum „Sieć inteligentnych teleskopów-robotów” GLORIA, w najbliższych dniach zespół astronomów, inżynierów i astrofotografów udaje się na wyprawę do południowej Grenlandii, aby obserwować zorze polarne nad biegunem północnym. Internauci mogą na żywo oglądać zorze polarne znad bieguna północnego. Transmisja online oraz zdjęcia dostępne będą dzięki obserwacjom prowadzonym na Grenlandii […]