Katagoria: Stan zdrowia Słońca, opublikowano 7 lat temu.

Koniec aktywności czy szczyt w 2013 roku?


 

Pod koniec 2011 roku nasza gwiazda była bardzo aktywna, a dzienne liczby Wolfa podchodziły pod wartości w okolicach 150. Na przełomie roku 2011 i 2012 aktywność Słońca gwałtownie spadła, ale potem w ciągu 2012 liczby Wolfa trochę wzrosły i utrzymywały się w zakresie od 40 do 70, pokazując delikatną tendencję spadkową. Według Solar Influences Data Analysis Center, istnieją dwie możliwe interpretacje.

Nowsza i bardziej skomplikowana metoda CM sugeruje, że delikatny spadek aktywności to tylko chwilowe zawahanie, a potem liczby Wolfa znów pójdą w górę, osiągając szczyt pod koniec 2013 roku. – Jeśli spojrzymy na historię, to zwrócimy uwagę, że Słońce ma nie jeden okres maksimum, ale de facto dwa – mówi C. Alex Young z NASA.

Starsza metoda SM mówi jednak coś zupełnie innego. Według jej przewidywań maksimum aktywności słonecznej jest już za nami i liczby Wolfa będą już tylko spadać.

Jak na razie wszystko wskazuje, że to starsza metoda ma rację. Wszystko rozstrzygnie zachowanie Słońca w najbliższych miesiącach.

Źródło

 
 

Podobne wpisy


Słowa kluczowe: ,

Licznik: 742