Katagoria: Stan zdrowia Słońca, opublikowano 7 lat temu.

Ocieplenie czy ochłodzenie?


 

Globalne ocieplenie, o którym tak wiele mówi się w ostatnich latach, może zamienić się w globalne ochłodzenie. Naukowcy z petersburskiego Obserwatorium w Pułkowie mówią o tym, że aktywność słoneczna spada i średnia temperatura roczna na naszej planecie zacznie się obniżać. Rosyjskim naukowcom wtórują koledzy z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych: prognozy globalnego ochłodzenia nie są nieuzasadnione.

Zupełnie niedawno specjaliści podkreślali, że grubość arktycznego lodu zmniejszyła się. A dziennikarze pisali, że nadchodzące globalne ocieplenie pozwoli na uprawę pomarańczy na północy Syberii. Teraz znów zaczęto mówić o perspektywie globalnego ochłodzenia na Ziemi.

Aktywność słoneczna składa się z kilku cyklów o różnej długości, między innymi z 11-letniego cyklu, na który nakłada się 90-letni i 200-letni cykl, opowiada naukowiec:

Czy słoneczna aktywność spada? Oczywiście, tak. Jeśli przyjrzymy się, na ile aktywność może wpłynąć na klimat Ziemi, to cykl 11-letni wpływa słabo, zaledwie w 1-2%. W cyklu 200-letnim wpływ aktywności Słońca na klimat podnosi się do 50%. Głębokie ochłodzenie może być związane ze wstąpieniem w fazę minimum aktywności długiego cyklu trwającego od 200 do 250 lat. Może to nastąpić w latach 30-ych lub 40-ych obecnego wieku. Ale to nie będzie taki głęboki cykl, jak pod koniec XVII wieku.

Oleg Niechaj, redakcja internetowa

Źródło

 

 
 

Podobne wpisy


Słowa kluczowe: ,

Licznik: 683