Katagoria: Stan zdrowia Słońca, opublikowano 7 lat temu.

Wiosenne słońce… niebezpieczne?


 

Aktywność grupy plam 1748 nie maleje. Po dwóch bardzo silnych rozbłyskach klasy X w poniedziałek 13 maja, region ten nadal produkuje najbardziej energetyczne zjawiska. Jego niestabilność jest tak wysoka, że praktycznie pewnym jest występowanie kolejnych gwałtownych rozbłysków i wyrzutów koronalnych w najbliższych godzinach.

x3_strip

Pierwszy dzisiejszy rozbłysk klasy X3.2 trafia na listę najsilniejszych zjawisk 24. cyklu aktywności słonecznej na miejsce trzecie (stan na godz. 14:00 CEST), dla zjawisk 2013 roku na miejsce pierwsze. Sądząc po aktywności obszaru 1748, wspomniane listy najgwałtowniejszych rozbłysków z dużą pewnością będą w najbliższych dniach często zmieniane.

Grupa plam 1748 pozostaje bardzo aktywna. Niestabilność pola magnetycznego w tym obszarze czyni z niego idealnego kandydata do wytwarzania następnych silnych zjawisk. Na następne 24 godziny prawdopodobieństwo wystąpienia w tej grupie potężnych rozbłysków klasy X wynosi aż 40%, dla silnych flar klasy M – 80% (ponieważ kolejne podobne rozbłyski w dniu dzisiejszym są praktycznie pewne, wpis może być uzupełniany). Aby jednak takie zjawiska miały szanse być kierowane w stronę Ziemi, muszą upłynąć jeszcze co najmniej trzy-cztery dni.

Źródło

Za mniej więcej tydzień plama znajdzie się w samym środku słonecznej tarczy i wówczas zacznie być niebezpiecznie, o ile oczywiście nie zmniejszy się i nadal będzie emitować tak duże rozbłyski promieniowania rentgenowskiego.

Słońce wkroczyło w szczytową fazę swojego cyklu. Na jego powierzchni w ciągu doby doszło do trzech gigantycznych wybuchów z największej w tym roku plamy, a to dopiero początek. Co może nam grozić?

Astronomowie w ostatnich latach już kilkukrotnie prognozowali, kiedy Słońce znajdzie się w szczycie swojej aktywności. Za każdym razem data ta była przesuwana w przyszłość, ponieważ aktywność naszej dziennej gwiazdy była wyraźnie słaba. Ostatnie przewidywania wskazywały bieżący miesiąc i wszystko wskazuje na to, że się one właśnie zaczęły potwierdzać.

Aktywność Słońca od kilku dni gwałtownie wzrasta, co objawia się w postaci nie tylko coraz licznej grupy plam, lecz również potężnych wybuchów. Obecnie na powierzchni Słońca znajduje się 10 kompleksów ciemnych plam z których największe rozwijają się po zachodniej (lewej) stronie tarczy.

Źródło

 
 

Podobne wpisy


Słowa kluczowe: ,

Licznik: 634